Dawne „świadectwo jazdy” zatrzymało wyścig

carWszędzie znajdą się sportowcy. Wszędzie znajdą się firmy usiłujące reklamować produkowany przez siebie sprzęt sportowy. Tak było i jest z automobilizmem, w którym – nieomal od pierwszych dni po ukazaniu się samochodów – powstała konkurencja na polu wyczynów sportowych, czy to rajdów, czy też wyścigów w mieszanej lub czystej formie. Jednym z takich pierwszych rajdów, który można było jednak nazwać wyścigiem, był rajd na trasie Paryż – Amsterdam – Paryż, zorganizowany w 1898 roku, na trasie o długości (już wtedy) 1425 km.

Te trzydniowe zawody miały prowadzić samochody z Paryża przez Rheims, Liége, Arnheim i Utrecht do Amsterdamu i nieco inną trasą z powrotem do Paryża. Siódmego lipca 69 samochodów wyścigowych i 26 turystycznych stanęło na starcie w dzielnicy Champigny. Impreza zapowiadała się więc imponująco. Wtedy to właśnie został dokonany wynalazek zatruwania życia automobilistom przez władze, traktujące posiadacza samochodu, jako podejrzanego osobnika, któremu należy jak najbardziej obrzydzić żywot z tego powodu.

Świadectwo jazdy na bagażówkę

Niech wiec dzisiejsze władze różnych krajów, tolerujące wszelkie nadużycia ze strony woźniców, rowerzystów i pieszych, a okazujące nieprawdopodobnie rygorystyczne zainteresowanie w stosunku do automobilistów, nie myślą, że bezduszne i formalistyczne traktowanie automobilisty jest ich wynalazkiem. Nie! Wynalazku tego dokonał niejaki pan Bochet, urzędnik policji paryskiej, już w roku 1898, kiedy na starcie do wyścigu Paryż – Amsterdam – Paryż postanowił sprawdzić, czy wszyscy zawodnicy mieli przy sobie odnośne świadectwa. Cóż! Świadectw nikt nie miał, uważając, że jedzie się przecież nie na świadectwie, lecz na samochodzie. A więc – stop!. Nikt nie wystartuje! A wobec stanowczej postawy zawodników, usiłujących zlekceważyć zakaz władzy, pan Bochet zakaz ten poparł akcją konnego oddziału wojska, który obstawił miejsce startu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *