Samochody elektryczne – motoryzacja przyszłości?

BagażówkaCzy można mówić o rozwoju nowoczesnej motoryzacji bez coraz popularniejszych ogniw elektrycznych? Tak, to właśnie akumulatory są coraz popularniejszym rozwiązaniem w wielu samochodach. Czy jest szansa, by za parę lat móc jeździć samochodami elektrycznymi? Odpowiedź jest prosta – nawet dziś jest to możliwe. Niestety, z samochodami elektrycznymi wiąże się sporo trudności. Oto one:

Dlaczego „motoryzacja elektryczna” nie weszła jeszcze do łask na szeroką skalę?

Nie od dziś wiadomo, ze cena samochodu z napędem elektrycznym znacznie ogranicza zainteresowanie nim. Nic w tym dziwnego, sama jednostka napędowa jest dość kosztowna a o akumulatorach nie wspominając. Czy wobec tego coś może się zmienić? Tak, jeśli do szerokiej produkcji wejdą nowe ogniwa, które zresztą są już coraz częściej spotykane np w domowych instalacjach elektrycznych.

Ładowanie i pojemność

Samochody elektryczne, to mnóstwo problemów technologicznych, związanych chociażby z ładowaniem. Taki pojazd, musi mieć zapewnione wydajne źródło energii. Ładowanie za pomocą zwykłej ładowarki, wydłużyłoby ten czas do kilkudziesięciu godzin. Owszem, są dostępne stacje ładowania dla tego typu pojazdów, ale jak na razie w naszym kraju jest ich bardzo mało. Choć pojemność akumulatorów znacznie się podwyższyła, to wciąż nie można mówić o tym, by na naszych drogach miał królować „elektryczny transport”. Zbyt mała wydajność, wciąż ogranicza tego typu pojazdy do stosunkowo prostych konstrukcji, których bezwzględnie nie można obciążać.

Zastosowanie

W związku z punktem trzecim, zastosowanie takiego pojazdu również jest znikome. Jeśli wydaje nam się, że za jakiś czas samochody elektryczne będą realizować przeprowadzki, to raczej jesteśmy w błędzie. Dopiero dzięki rozwiązaniu kłopotów z zasilaniem, coś może w tej materii drgnąć.

1 comment on “Samochody elektryczne – motoryzacja przyszłości?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *